piątek, 10 czerwca 2011

Niedrogie części samochodowe – Sprzęgła
Pośród najbardziej dochodowych sektorów gospodarki coraz częściej wymienia się rynek części zamiennych. Kurs walut jest pośrednim czynnikiem oddziałującym na wielkość rynku, odgrywający znaczenie jedynie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamiennikami nie pochodzącymi z kraju. Wysokie zyski ze sprzedaży części zamiennych doprowadziły do sytuacji, w której monopol na rynku ich dystrybucji osiągnęły duże firmy motoryzacyjne. Jest to konsekwencja zastrzeżenia przez nich handlu konkretnymi częściami. Jednak mimo konfliktów toczących się na szczeblu parlamentarnym miliony polskich kierowców i tak muszą co roku zadbać o to, aby ich samochody były w pełni sprawne, poddawać je okresowym kontrolom.
Pierwszy etap kontroli w stacji diagnostycznej stanowi sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia pojazdu jakim są gaśnica i trójkąt. Kolejnym ważnym krokiem jest badanie systemu oświetleniowego. Sprawdza się, poprawność działania takich elementów jak kierunkowskazy, a nawet każda, niezbędna lampy np. reflektory, światła stopu. Ścisłej kontroli poddawany jest również system hamulcowy, który jest jednym z podstawowych układów wchodzących w skład podwozia. Hamulce w każdym momencie muszą sprawnie funkcjonować, a kierowca nieustannie panować musi nad pojazdem. Biorąc pod uwagę fakt, że tarcze i klocki hamulcowe podlegają szybkiej eksploatacji ich okresowa wymiana ma decydujący wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa jazdy.

Nie należy przy tym zapominać o niezbędnym elemencie, jakim są łożyska koła czy amortyzatory, stanowiące główne elementy składające się na zawieszenie, czyli auto części odpowiedzialne za tłumienie drgań. Wykonując kontrolę pojazdu diagnosta powinien sprawdzić również wahacze i przeguby, o jego złym stanie świadczyć mogą niepokojące odgłosy, stukania w czasie ruszania czy manewrów na drodze. Jednak powodem wydobywających się odgłosów może w rezultacie okazać się też np. wybita poduszka silnika. Regularnej wymianie powinny podlegać takie elementy jak filtry oleju zapewniający skuteczną ochronę antykorozyjną silnika. W opinii ekspertów filtr ten wymieniać należy w trakcie każdorazowej zmiany oleju. Lepszej ochronie silnika służy również filtry powietrza, jego najważniejszym zadaniem jest zatrzymywanie rozmaitych zanieczyszczeń do cylindrów i komór spalania. O pogorszeniu się ich stanu świadczyć może spadek mocy silnika i związane z nim większe zużycie paliwa. Niepokoić może również wolniejsze wchodzenie na obroty, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie mieliśmy podobnych problemów, w takiej sytuacji należy sprawdzić przepływomierze, które mogą być powodem kłopotów. Samo uruchomienie silnika może być utrudnione w związku z wadą, jakiej uległ akumulator lub świece zapłonowe, a w poważniejszych przypadkach pompy paliwa. Niemałe znaczenie w sprawnym funkcjonowaniu pojazdu ma stan w jakim znajduje się rozrząd, zasilający silnik w ładunek i pomagający usunąć spaliny. Tu zwraca się uwagę na poszczególne części składowe: rolki, prowadnice, napinacz i sam pasek rozrządu, narażony na ciągłe naprężenia i tarcia.

Odpowiednie funkcjonowanie silnika może zostać uniemożliwione awarią, której poddane zostały pompy wody lub chłodnice. Jako najistotniejszy element układu chłodzenia jest dosyć trwały przeważnie wytrzymuje kilka do kilkunastu lat. Możliwe wycieki w tym przypadku wynikają głównie ze zużycia, jakiemu uległa uszczelka, na szczęście jej wymiana nie wiąże się ze zbyt wysokim kosztem. Każdy sklep motoryzacyjny posiada solidną ofertę zamienników, w konkurencyjnych cenach. Większy kłopot mogą sprawić nam np. uszkodzone koła zamachowe lub po prostu niezbędne sprzęgła, koszty związane z jego naprawą są już znacznie wyższe, a wada musi być usunięta od razu.

Samochód dobrze zadbany będzie nam służył przez wiele lat, stąd warto poświęcić mu trochę czasu i uwagi. Poddając go częstym kontrolom możemy szybciej reagować na pojawiające się problemy, dzięki czemu unikniemy wynikających z nich przykrych konsekwencji.

Oprócz wymienionych powyżej, równie ważne są oleje silnikowe oraz płyny hamulcowe, które powinniśmy regularnie wymieniać w swoich samochodach. Ma to wpływ nie tylko na stan techniczny pojazdy, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo.

Niedrogie części samochodowe – Sprzęgła